Herbal Pets
NOWE ŚWINKOWE FORUM Strona Główna NOWE ŚWINKOWE FORUM
Świnkowe forum serwisu www.swinkimorskie.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Korzystanie z kuwety.
Autor Wiadomość
spec 
ŚwinkoMan

Wysłany: 2008-12-21, 10:37   Korzystanie z kuwety.

Witam. Wkrótce kupię świnkę morską, nie będzie to mój pierwszy prosiak, ale żaden z poprzednich nie korzystał z kuwety. Chciałbym nauczyć obecną świnkę załatwiania się w jednym miejscu, bo rodzice non stop suszą mi głowę. Czy ktoś zna dobry sposób nauki? A może jakaś osoba nauczyła swojego pupila korzystania z kuwety? Będę wdzięczny za wszelkie racjonalne pomysły. :)

alka 
ŚwinkoMiłośnik

Wysłany: 2008-12-21, 12:42   

W jednej książce wyczytałam następujący sposób:
1. należy zaobserwować gdzie świnka ma szczególnie uczęszczany kącik i umieścić tam plastikową kuwetkę ze ściółką
2.sadzać na tym miejscu świnkę wielokrotnie
3.jeśli załatwi się w innym miejscu, zebrać bobki, wysypać do kuwetki i posadzić tam świnkę
4. za każdym razem gdy zrobi właściwy użytek z kuwetki świnkę należy nagrodzić smakołykiem
Niestety autor nie napisał co zrobić gdy świnka nie chce dać się złapać i posadzić na kuwetce. Ja moją zwabiałam smakołykiem i zachęcałam by sama weszła do kuwetki. Rezultat jest taki że załatwia się w kuwetce, ale często znajduję bobki po całym pokoju :tear: może Tobie lepiej się uda :thumbsup:

Ewa_Myczek7 
ŚwinkoPasjonat

Ostrzeżeń:
 3/3/3
Wysłany: 2008-12-21, 13:24   

Świnka to nie kot, więc chyba trudno ją nauczyć korzystania z kuwety... Sama o tym myślałam, ale gdzieś tu na forum chyba przeczytałam, że się nie da. Możesz, tak jak napisałam alka, obserwować gdzie świnka najczęściej się załatwia, a potem podłożyć w to miejsce szmatkę, materacyk (gazetę odradzam z powodu na druk). Ja osobiście nie daję świnkom kuwety, po prostu codziennie wieczorem odkurzam po nich :)

SMAKUSIA 
ŚwinkoPasjonat

Wysłany: 2008-12-21, 14:39   

Taki sposób jak alka opisała jest stresujący dla prosiaka, bo nie wie po co my go non stop przestawiamy z kąta w kąt. A jeśli da mu się smakołyk że zrobił kupę tam gdzie stoi to uwierzcie mi nie załapie o co chodzi...

Burek i Bożydarek: SERDECZNIE POZDRAWIAJĄ!
Dagonet [*]

kimera 
ŚwinkoPasjonat

Wysłany: 2008-12-21, 15:21   

Jedyne skuteczne rozwiązanie, to postawienie kuwety tam, gdzie świnka się lubi załatwiać, czyli w jakimś zacisznym kącie. Niestety, nie wyeliminuje to wszystkich bobków, nie ma mowy. Za to niewątpliwie ochroni podłogę przed totalnym zasiusianiem. Radzę też położyć podkład Seni lub chociaż kocyk w okolicy kuwety i w innych odwiedzanych przez świnkę kącikach. Łatwiej będzie sprzątać.

Ann:) 
ŚwinkoMan

Wysłany: 2008-12-21, 15:28   

Ja postawiłam kuwetę w miejscu gdzie najczęściej się załatwiała i przenosiłam do niej bobki. Teraz już korzysta z kuwety.Co prawda zdarzają się bobki w innych miejscach klatki, ale przynajmniej siusia zawsze w jednym miejscu.

fifek333 
ŚwinkoPasjonat

Wysłany: 2008-12-23, 17:55   

Ja na szczęście nie mam takiego problemu jak wy z czego bardzo się cieszę...
Mój Fifek (gdy biega po pokoju) i chce się załatwić po prostu biegnie do klatki :D Tam załatwia swoje potrzeby i znów idzie sobie pobiegać...
Jeśli chcecie wiedzieć w ogóle go tego nie uczyłam. Tak bardzo przywiązał się do swojej klatki, że sam wie iż tam ma się załatwiać

Świnek42 
ŚwinkoMiłośnik

Wysłany: 2009-01-17, 18:42   

Moja nie korzysta z kuwety i myślę że to nie jest potrzebne ;)

Hmm moje prosię nie załatwia się gdy biega po pokoju lecz czasami zdarzy jej się nasikać pod jakąś szafkę :D Nie jest ze mną nawet 2 miesiące na pewno się nauczy że załatwiać swoje potrzeby wolno tylko w akwarium ;)

Ewa_Myczek7 napisał/a:
Świnka to nie kot, więc chyba trudno ją nauczyć korzystania z kuwety... Sama o tym myślałam, ale gdzieś tu na forum chyba przeczytałam, że się nie da. Możesz, tak jak napisałam alka, obserwować gdzie świnka najczęściej się załatwia, a potem podłożyć w to miejsce szmatkę, materacyk (gazetę odradzam z powodu na druk). Ja osobiście nie daję świnkom kuwety, po prostu codziennie wieczorem odkurzam po nich :)

I dobrze ja robię podobnie :papa:

Klaudusia 
ŚwinkoFan

Wysłany: 2009-03-07, 18:54   

moja swineczka zalatwia sie w 1 miejcu i nie musi tam byc kuweta bo i tak nie rozwala kup po calej klatce :)

Odpowiedz do tematu