Herbal Pets
NOWE ŚWINKOWE FORUM Strona Główna NOWE ŚWINKOWE FORUM
Świnkowe forum serwisu www.swinkimorskie.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Slaba swinka po porodzie
Autor Wiadomość
gonzo
Piszący Użytkownik

Wysłany: 2008-09-08, 19:02   Slaba swinka po porodzie

Witam,

dzisiaj w nocy moja swinka morska urodzila pare malcow. Jedno z nich jest bardzo slabe, nie wstaje na nogi, ledwo sie rusza, nie jest w stanie samo dojsc do matki by possac mleka. Chcac pomoc malemu oddzielilem ta slaba swinke od reszty razem z matka, jednak ta nie interesuje sie ta swinka. Nie za bardzo wiem co robic, by nie stracic tego malego. Czy mozna karmic go przez strzykawke, jesli tak to co mu podawac, mleko krowie? Czy tez to malenstwo spisane juz jest na straty?

Dzieki za wszelkie szybkie wskazowki!

9klaudiunia5 
ŚwinkoPasjonat

Ostrzeżeń:
 3/3/3
Wysłany: 2008-09-08, 19:06   

świnka może mieć paraliż jak już to musisz karmić ją co 2-3 godz. mlekiem kocim czy jakoś tak
TRZYMAM KCIUKI

patcia1 
ŚwinkoPasjonat

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2008-09-08, 19:13   

Trzymam kciuki karm malca najlepij co godzine nie 2 czy trzy powodzenia ucaluj proska ode mnie

asieńka 
ŚwinkoManiak

Wysłany: 2008-09-08, 19:26   

Malucha musisz karmic mniej wiecej co godzine . Czy matka calkowicie odrzucila oseska czy opiekuje sie potomstwem . jesli nie zajmuje sie nim wcale musisz rowniez pomietac o masowaniu watka umoczona w oleju brzuszka i okolic odbytu malenstwa po kazdym posilku aby ulatwic wydalanie . Trzymam za was kciuki

Sara i Kama moje słonka

kimera 
ŚwinkoPasjonat

Wysłany: 2008-09-08, 20:26   

Mleko krowie nie jest odpowiednie dla świnki. Ostatecznie mogłoby być to dla kociąt, ale lepiej jak najszybciej zacząć karmić maleństwo papką z granulatu dla świnek morskich, a najlepiej odżywką dla świnek morskich Critical Care. Można ją kupić w klinice weterynaryjnej we Wrocławiu. Poczytaj o tym na forum.
Do papki z granulatu, siana lub CC można dodać trochę czysto warzywnego "gerberka", najlepiej dynia lub jabłko. Maleństwo trzeba karmić często małymi porcjami, co godzinę lub dwie, najpierw 1 lub 2 ml papki, potem trochę więcej. Karm ostrożnie, żeby mały się nie zakrztusił. Jak już będzie trochę silniejszy, może będzie zlizywał jedzenie sam z łyżeczki albo z palca.
Kilkudniowa świnka powinna już samodzielnie jeść siano, warzywa i suchy granulat. Należy ją zachęcać, aby jak najwcześniej zaczęła sama jeść.
Mniej więcej przez tydzień małemu trzeba pomagać przy wypróżnianiu, przecierając po jedzeniu delikatnie ciepłym mokrym wacikiem okolice odbytu. Normalnie matka sama wylizuje maleństwo. Może jeszcze podejmie opiekę. Próbowałeś przystawić malucha do jej sutka?

gonzo
Piszący Użytkownik

Wysłany: 2008-09-08, 20:35   

Dzieki wszystkim za slowa otuchy.

Czy to normalne, ze ten maly nie chodzi? Rusza lapkami, lecz albo jest strasznie slaby, albo ma jakis niedorozwoj. Niestety co do mleka kociego to dzisiaj nie bede mial go skad wziasc. Dlatego tez podgrzalem mleko krowie 3,2% i ze strzykawki aplikuje malemu do pyszczka. Niestety sam nie wykazuje incjatywy samodzielnego ssania. Pod nos podsuwalem mu hmm..."cyca" trzymanej matki i nic, to samo z koncowka strzykawki, nie zaobserwowalem by sie zainteresowal (no chyba, ze mu nie smakuje).
Sama matka opiekuje sie tym drugim, ale w przypadku swinek to chyba jest tak, ze to maly musi biegac za matka i szukac pokarmu. Moze wlasnie to jest powod, ze nie zwraca szczegolnej uwagi na tego slabego.

I jeszcze dla pewnosci...czy przez cala noc trzeba karmic malego co godzine?

Pozdrawiam

patcia1 
ŚwinkoPasjonat

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2008-09-08, 20:56   

Nie chcialam tego mowic ale musze twoj osesek ma to samo co moj osesek (Papajka[*]) miala niedorozwoje twoja z opisu ma to samo zyc ona moze ale bedzie robic pod siebie wlasciwie zyc ona nie bedzie tylko tak ... jakby nic a co do pytania jak najbardziej przez noc moze byc co 2 godz 1,5h

gonzo
Piszący Użytkownik

Wysłany: 2008-09-08, 21:41   

Napisze, gdyz pewnie chcielibyscie wiedziec...zostawilem malego przytulonego do matki i polecialem po marchewkowego "gerberka". Niestety po powrocie malec juz nie oddychal. Smutno, mam tylko nadzieje, ze nie zaszkodzilem mu, podajac mleko, ktore jak piszecie nie powinno byc podane. Jesli jednak taki mial byc jego los, to przynajmniej odszedl w maminym cieple.

Dziekuje i pozdrawiam

kimera 
ŚwinkoPasjonat

Wysłany: 2008-09-08, 23:04   

Bardzo mi przykro. Nie obwiniaj się, na pewno nie zaszkodziłeś maleństwu. Urodziło się nie tylko małe i słabe, ale najwyraźniej z jakąś wadą i dokarmianie nic by nie dało. Przynajmniej tak jak napisałeś, odeszło w cieple mamy.
Smutne to...
Trzymaj się i dbaj o drugiego maluszka!

flibunia
ŚwinkoPasjonat

Wysłany: 2008-09-09, 10:51   

Trzymaj się i trzymam kciuki za maleństwo ,jak moja była mała świnka to wet powiedział że mogę dokarmiać kocim mlekiem ,ale ja byłem ze swoim maluchem u weta ,i trzeba trzymać w ciepełku ,żeby się nie wyziębił maluszki lubią ciepełko

asieńka 
ŚwinkoManiak

Wysłany: 2008-09-09, 15:50   

Bardzo mi przykro z powodu tego malca trzymaj sie i opiekuj drugim maluszkiem

Sara i Kama moje słonka

patcia1 
ŚwinkoPasjonat

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2008-09-10, 14:26   

Bardzo mi przykro z powodu tego slabiutkiego malca trzymaj sie!! i opiekuj drugim maluszkiem

19MLenka95 
ŚwinkoManiak

Ostrzeżeń:
 3/3/3
Wysłany: 2008-09-10, 15:04   

Każda strata przyjaciela boli... Szczególnie takiego, o którego tak dbałaś... To nie twoja wina... Nie wiem ile było malców, ale świnki rodzą przeciętnie 2-3, ile było twoich?

asieńka 
ŚwinkoManiak

Wysłany: 2008-09-10, 18:44   

w pierwszym poscie gonzo powiedzial ze jego swinka urodzila pare malcow wiec chyba 2

Sara i Kama moje słonka

aga1605 
ŚwinkoFan

Wysłany: 2009-04-01, 22:43   

a co z opieką matki nad młodymi?
jest szansa że matka będzie całkowicie ignorować młode?

Odpowiedz do tematu