Herbal Pets
NOWE ŚWINKOWE FORUM Strona Główna NOWE ŚWINKOWE FORUM
Świnkowe forum serwisu www.swinkimorskie.org

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
za gruba i za chuda świnka morska
Autor Wiadomość
Kasior 
ŚwinkoMan

Wysłany: 2011-07-31, 22:45   za gruba i za chuda świnka morska

Witam i przepraszam że piszę kolejny temat ale nie mogę znaleźć tego tematu więc dlatego piszę kolejny . Hoduje dwie świnki -morskie Nelkę i Waleriankę zauważyłam że jedna świnka jest za gruba a druga za chuda :confused: co robić? jaką dietę zastosować u jednej świnki a jaką u drugiej? CZEKAM NA POMOC Kasia z szafą i patykiem

Laraine 
Moderator

Wysłany: 2011-07-31, 23:15   

Ile waży pierwsza świnka, a ile druga?
I w jakim są wieku?

"Tęczowy Most to takie miejsce, które przekraczają nasi Pupile i za którym na Zielono-niebieskiej Łące czekają na nasze nadejście, by się z nami połączyć na zawsze."

kłiik 
ŚwinkoManiak

Wysłany: 2011-08-09, 12:04   

Właśnie, moje świnki są za "chude", jak je podtuczyć. Jedzenie mają, najszybciej jednak znikają zioła, warzywa i owoce nie bardzo, sucha karma virakraft w połowie jest zjadana w połowie rozsypywana. Sianko znika w oka mgnieniu.

kdp2 
ŚwinkoManiak

Wysłany: 2011-08-09, 14:50   

kłiik ile ważą te twoje dziewczyny, że tak bardzo się przejmujesz? Karm je, waż regularnie i przestań się przejmować.

kłiik 
ŚwinkoManiak

Wysłany: 2011-08-09, 14:55   

200 gramów

Laraine 
Moderator

Wysłany: 2011-08-09, 15:55   

A w jakim są wieku?
200 gram to strasznie mało. Nawet w hodowlach świnki są wydawane dopiero, kiedy osiągną minimum 300 gram...
Jak je podtuczyć? Możesz podawać lucernę, bardziej kaloryczne jedzenie (marchew, obrane pestki dyni, jabłko, banan, kiełki słonecznika).
Możesz też podać chmiel i kocankę, które pobudzają apetyt.

No i przede wszystkim obserwuj świnki, waż je regularnie.

"Tęczowy Most to takie miejsce, które przekraczają nasi Pupile i za którym na Zielono-niebieskiej Łące czekają na nasze nadejście, by się z nami połączyć na zawsze."

kłiik 
ŚwinkoManiak

Wysłany: 2011-08-09, 15:58   

Obie mają 2 miesiące, dynie mam w domu, to dam od razu, marchew im średnio podchodzi, w resztę muszę sie zaopatrzyć. Banan im nie podchodził
A jaką suchą karmę najlepiej?

Wcinają dynie

Dziękuję Ci za konkretną odpowiedź, w końcu ktoś się nade mną zlitował ;)
Ostatnio zmieniony przez kłiik 2011-08-09, 16:01, w całości zmieniany 1 raz  

hod. HILLSTONE
ŚwinkoMan

Wysłany: 2011-08-09, 21:03   

Taka waga w wieku 2mc, świadczy o poważnym niedożywieniu. Tyle ważą świnki już po kilku dniach od narodzin, a czasem prawie tyle ważą noworodki!! W związku z tym, że to nie są świnki od hodowcy, to coś może być z nimi nie tak. Możliwe, że są wcześniakami, że ich matka była głodzona, mogą być to również świnki zabrane matce po kilku dniach lub od razu po narodzinach, mogą pochodzić z chowu wsobnego, co jest częste... i tak dalej. I teraz są tego konsekwencje.
Jeżeli to nie wynika z przyczyn chorobowych lub wad, to poczekaj jeszcze kilka miesięcy - pewnie były głodzone w sklepie lub u pseudohodowcy, a teraz u Ciebie organizm pochłania wszystko na wzrost i odbudowę organów, dlatego nie tyją. Większość świnek zaczyna rosnąć wszerz po ukończeniu 10-13 miesięcy. Bywają też świnki z natury drobne, ale to inna sprawa. A na razie dawaj im do oporu wszystko to co najbardziej lubią. Warto w tej sytuacji kupić Pervivet! Naprawdę polecam, stawia na nogi. (tylko nie wlewać do poidła-na opakowaniu jest napisana bzdura! chronić przed słońcem, dobrze zakręcać i około 3 tygodnie po otwarciu jest do wyrzucenia bo traci wartość).
Jeżeli świnki są krótko u Ciebie, to nie masz się raczej na razie czym martwić - wkrótce powinno się wszystko unormować bo o nie zadbasz, a stres po zmianie otoczenia też wpływa ujemnie na apetyt i niedługo zaskoczą z jedzeniem. Możesz zastosować herbatki ziołowe i zioła pobudzające apetyt , jak np. świeża mięta. Suche pieczywo, karma Vitapol, jabłka - to wszystko jest tuczące i chętnie jedzone. Jeśli będą mieć luźne kupki, to zrezygnować z codziennego podawania trawy, ogórków i arbuzów.
Jeżeli natomiast znasz dokładnie źródło, z którego pochodzą świnki i wiesz, że wszystko było prawidłowo, to w tym momencie weterynarz się kłania.
Najlepsza sucha karma to Beaphar Care +. Jest doskonała.
Z innych bardzo dobrych Cavia Nature i Cavia Complete (Versele-Laga).
Jak świnki dojdą do siebie, to innych (ziarnistych) karm proszę nie kupować, chyba, że jako odskocznię lub urozmaicenie jadłospisu, np. zimą.

kłiik 
ŚwinkoManiak

Wysłany: 2011-08-09, 21:29   

świnki wzięłam ze sklepu, było mi ich żal, nie dość, że niezbyt urodziwe, to jeszcze z alergią (oczy). Czy te wymienione produkty dostane w normalnym sklepie zoolog.? Nie znam pochodzenia świnek.

Dziękuję za pomoc. Jutro świnkowe zakupy ;)

Dopisek z dziś:

Te małe cholery nie chcą jeść warzyw i owoców, przez całą noc może jedynie skubnęły. Chętnie wcinają zioła, boję się im dawać mlecz i trawę spod bloku :/

Teraz starłam im warzywka i owoce, też nie chcą ich jeść...

Dobra dziś dziewczyny się troszkę rozruszały, od rana coś pałaszują (w prawdzie nadal nie chcą warzyw i owoców). To już coś, waga wciąż stoi, ale może drgnie ;)
Ostatnio zmieniony przez kłiik 2011-08-11, 11:00, w całości zmieniany 2 razy  

kalmah 
ŚwinkoPasjonat

Wysłany: 2011-08-11, 19:24   

W bardzo dużej mierze "podtuczenie" świnki zależy od tego jaka karma jest im podawana. Oczywiste jest więc, że jeżeli karma jest dobra i dostarcza wszystkich potrzebnych mikro i makroelementów przy jednocześnie niskiej zawartości ziaren itd., świnki będą mieć prawidłową - zdrową - wagę.
W ty wypadku - moim zdaniem dużą rolę odgrywa fakt, że pochodzą one ze zwykłego sklepu zoologicznego, gdzie nic nie wiadomo o ich pochodzeniu, odżywianiu matki i samych początkach ich życia - a ma to ogromny wpływ na ich dalszy rozwój, no i oczywiście też wagę.

kłiik 
ŚwinkoManiak

Wysłany: 2011-08-11, 19:46   

nie wiadomo o nich nic :/

Dziś dostały Pervivet, no i pałaszują ciągle coś od samego rana ;) A przy najbliższej okazji kupię im Versele Laga, dostałam namiary, gdzie była widywana.

Tunrida 
Moderator

Wysłany: 2011-08-20, 22:26   

kłiik kup im Vitapola i lucerne tej samej firmy. Będziesz im mogła za miesiąc sznureczek do nóżki wiązać żeby jak balonik nie odlecialy :unibrow:

kłiik 
ŚwinkoManiak

Wysłany: 2011-08-21, 12:34   

Tunrida ale co konkretnie vitapolu? Bo czytałam większość negatywnych opinii o tej formie, poza tym ostatnio buszując w półkach z zwierzakowym jedzonkiem otworzyłam papierowe pudełko z czymś z tej firmy i w środku pod folią był żywy owad :/ jakiś mol, czy coś w tym stylu... więc chyba nie koniecznie będę się tykać tego. a Lucernę chcę im kupić, ale nie wiem w jakiej postaci jest najlepsza.

Dziewczynki na razie ożywiły się po Pervivecie, łobuzują i kłikają na całego ;)

Cherry 
ŚwinkoManiak

Wysłany: 2011-08-21, 12:39   

Możesz kupić kolby z lucerną z Vitapola. A owady w karmie są efektem złego przechowywania. Żeby świnka nabrała wagi trzeba trochę czasu. Drops był niedożywiony i ważył 150 g, a teraz nikt by nie pomyślał, że kiedyś mógł być chudzielcem.
Ostatnio zmieniony przez Cherry 2011-08-21, 12:41, w całości zmieniany 1 raz  

kłiik 
ŚwinkoManiak

Wysłany: 2011-08-21, 13:18   

Cherry jak konkretnie podtuczyłaś Dropsa? Złociutka niby przybrała na wadze 40 gramów, ale Rubi nic, a wcina ciągle coś (prócz suchej, marchwi, jabłka, buraka - bo to nie dla księżniczek - wybredne są :/ ) Są żywe i wszędobylskie. Jeśli dziś znajdę tę kolbę to kupię, myślałam też o kiełkach lucerny...

Kolby z lucerny zainstalowane wewnatrz u na zewnątrz klatki, cieszą się powodzeniem (głównie u Rubi, i dobrze ta cholera nic nie przybiera na wadze :/)
Ostatnio zmieniony przez kłiik 2011-08-22, 00:00, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu